Natychmiastowa wysyłka
100 dni na zwrot
604 935 935
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Idealny przepis na domową kombuczę

2024-06-28
Idealny przepis na domową kombuczę

Z roku na rok kombucza, czyli napój uzyskany poprzez fermentację herbaty, zyskuje na popularności. Nie ma się czemu dziwić, bo jest smaczna, świetnie orzeźwia i gasi pragnienie, a do tego ma prozdrowotne właściwości! Z badań wynika, że kwas octowy, którego kombucza zawiera sporo, pomaga obniżyć poziom cukru we krwi. W dodatku dużo wskazuje na to, że fermentowana herbata ma właściwości probiotyczne, korzystne dla układu pokarmowego.

  • Kombucza to coraz popularniejszy napój powstały w procesie fermentacji herbaty. Szczególnie świetnie sprawdza się latem — stanowi alternatywę dla słodzonych cocktaili, orzeźwia i ma prozdrowotne właściwości.
  • Wymiar jej korzyści w znacznym stopniu jest zależny od jakości herbaty, z jakiej przygotowujemy kombuczę. Najlepszą gatunkowo herbatę kupisz na stronie ErCoffee, gdzie czeka także wiele przyborów do jej parzenia.
  • Warto więc robić kombuczę samodzielnie, po to, by mieć kontrolę nad używanymi składnikami, ale też dla oszczędności. Z tego powodu przedstawiamy Wam idealny przepis na kombuczę z naszymi wskazówkami i polecaniami.

Dzięki fermentacji wszystkie wartościowe składniki zawarte w herbacie — m.in. witamina C oraz witaminy z grupy B — stają się bardziej skoncentrowane i łatwiejsze do przyswojenia przez ludzki organizm. Dzieje się tak za sprawą dobrych bakterii oraz drożdży odpowiadających za ten proces. To one przekształcają złożone składniki na prostsze i lepiej wchłanialne.

Dlaczego warto przygotowywać kombuczę samodzielnie?

Wymiar prozdrowotnych korzyści kombuczy w ogromnej mierze zależy od jakości herbaty, która została użyta jako baza napoju. Z tego powodu warto nauczyć się przyrządzać ten napój samemu, by mieć kontrolę nad używanymi składnikami. W dodatku cena komercyjnej kombuczy nie jest niska i prawdziwa fermentowana herbata, z przyzwoitym składem zaczyna się od 10 zł w górę za 250-300 ml.

Dobrze się składa, że samodzielna produkcja kombuczy nie jest trudna! Tak naprawdę najbardziej wymagającym elementem jest cierpliwość.

Prosty przepis na kombuczę

Proces przygotowywania kombuczy dzielimy na dwie fermentacje. Przepis na kombuczę prezentuje się następująco:

Na początek potrzebujesz:

  • co najmniej 4,5 litrowy słój, gazę lub czystą bawełnianą ścierkę, gumkę lub sznurek oraz niemetalowe narzędzie takie jak np. łyżka
  • ok. 4 litry wody
  • od 4 do 7 torebek lub 4-7 łyżek herbaty liściastej bez dodatków
  • szklankę (ok. 200g) cukru (nie używaj zamienników cukru takich jak np. ksylitol czy miód, ponieważ bakterie i drożdże odpowiedzialne za fermentację nie są w stanie ich przetworzyć)
  • 250 ml kultur startowych (dojrzałej, co najmniej dwutygodniowej kombuchy z pierwszej fermentacji), opcjonalnie z „grzybkiem” SCOBY

Wielu osobom robienie kombuczy kojarzy się właśnie z herbacianym grzybkiem SCOBY, jednak co ciekawe nie jest on niezbędny do rozpoczęcia procesu. SCOBY (czyli Symbiotyczna Kultura Bakterii i Drożdży) nie jest tak naprawdę nawet grzybem, a celulozową powłoką, która powstaje jako uboczny efekt fermentacji. Jego misją jest „ochrona” powstałego w cieczy mikrosystemu. Za to konieczny do rozpoczęcia procesu fermentacji jest właśnie wspomniany starter, czyli dojrzała kombucha, która zawiera kultury bakterii i drożdży.

Pierwsza fermentacja:

  1. Do dokładnie umytego i wyparzonego słoja przelej około 3,5 litra wody (ważne, by nie było w niej kamienia, dlatego zalecamy użyć dzbanka filtrującego lub wody źródlanej z butelki).
  2. Zaparz 0,5 litra herbaty w oddzielnym dzbanku.
  3. Do herbaty dodaj szklankę cukru, wymieszaj go do rozpuszczenia i pozostaw do ostygnięcia.
  4. Gdy herbata ostygnie do temperatury pokojowej, przelej ją do słoja z wodą i wymieszaj.
  5. Następnie do słoja przelej starter i ewentualnie dodaj „grzybek” SCOBY. Po dodaniu starteru nie trzeba już mieszać zawartości słoja.

    Ważne jest, by po dodaniu startera roztwór nie miał kontaktu z metalem! Grzybek SCOBY najlepiej jest przekładać wcześniej dokładnie umytymi dłońmi lub ewentualnie pomóc sobie drewnianymi narzędziami.

  6. W dalszej kolejności przykryj słój przepuszczającym powietrze materiałem, zabezpiecz sznurkiem lub gumką, odstaw w ciepłe miejsce i uzbrój się w cierpliwość. Pierwsza fermentacja powinna potrwać kilka dni, od 5 do 10, w zależności od temperatury otoczenia.

Druga fermentacja:

Do tego etapu potrzebujesz:

  • szklanych butelek z możliwością szczelnego zamknięcia (najlepiej z nakrętką, a nie zamknięciem pałąkowym)
  • lejka
  • ulubionych owoców lub innych dodatków, my polecamy przede wszystkim maliny, ananasa, miętę lub suszone płatki róży
  1. Po dokładnym umyciu rąk wyjmij utworzony w procesie fermentacji grzybek SCOBY oraz dokładnie wymieszaj zawartość słoja.
  2. Następnie przy użyciu lejka przelej ciecz do butelek, zostawiając najlepiej 2-3 cm wolnego miejsca. Jeśli butelka ma szyjkę, powinna pozostać pusta.
  3. Wrzuć do butelek wybrane dodatki. Niektóre owoce dobrze sprawdzą się dodane w całości, a inne zblendowane. W tym kroku możesz swobodnie eksperymentować!
  4. Zakręć szczelnie butelki i ostaw na kolejne kilka dni w ciepłe miejsce. Jeśli nie będą dokładnie zakręcone, kombucza wyjdzie mniej gazowana.
  5. Spróbuj napoju po 2-3 dniach. Jeśli jest zbyt słodka lub za mało nagazowana, możesz zostawić butelki na kilka kolejnych dni. Jeśli jednak druga fermentacja potrwa zbyt długo, kombucza wyjdzie kwaśna, czasem niemal octowa.
  6. Jeśli uznasz, że smak napoju Ci odpowiada, przenieś wszystkie butelki do lodówki. To spowolni lub w ogóle zatrzyma proces fermentacji.

To wszystko! Po niespełna 2 tygodniach możesz już cieszyć się 4 litrami swojej domowej, zdrowej kombuczy.

Trzeba pamiętać, że każdy napój wychodzi nieco inaczej. Z tego powodu warto często go próbować, sprawdzać słodkość i poziom nagazowania podczas trwania fermentacji, szczególnie kiedy robimy kombuczę po raz pierwszy.

Smacznego!

Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 4 opinie
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-25
Wszysko super
2024-07-10
Wszystko zgodnie z zamówieniem oraz z gratisem :D Jestem bardzo zadowolony
pixel