Jak zrobić matchę z mlekiem (matcha latte)
Matcha to napój, który w ostatnich latach zyskał ogromną popularność szczególnie w Europie i Stanach Zjednoczonych. W Japonii ta tradycyjna herbata jest doskonale znana od dawna, jednak w swojej klasycznej wersji, bez dodatków i słodzików. Wraz z uzyskiwaniem sławy w innych regionach świata, zaczęto pić matchę pod różnymi postaciami. Jednym ze smaczniejszych i popularniejszych wariantów jest matcha z mlekiem, nazywana matcha latte.
Czym jest matcha?
Matcha to coś więcej niż zwykła zielona herbata, choć obie pochodzą z tej samej rośliny - camellia sinensisnic. Proces produkcji matchy różni się jednak od tego dotyczącego klasycznych zielonych herbat, które dobrze znamy. W efekcie powstaje naprawdę unikatowy napój, zaliczany do super foods, czyli produktów, których korzystny wpływ na zdrowie został udowodniony naukowo.
Matcha jest w postaci drobno zmielonego proszku. Proces jej produkcji zaczyna się na długo przed zbiorem liści. Krzewy przykrywane są specjalnymi matami lub płachtami na kilka tygodni (około 3-4) przed planowanymi zbiorami, co ogranicza ich ekspozycję na promienie słoneczne. Dzięki temu liście zmuszone są do produkcji większej ilości chlorofilu (barwnika odpowiedzialnego za absorpcję światła podczas fotosyntezy) przez co mają dużo intensywniejszy zielony kolor. Do tego podnosi to wartość składników odżywczych. Herbatę do produkcji matchy zbiera się ręcznie trzy razy w roku. Po zbiorach liście poddaje się procesowi utleniania, a następnie delikatnego suszenia, po czym pozbawiane są łodyg, a następnie mielone, z czego powstaje wspomniany proszek.
Ponadto matcha dzieli się na trzy rodzaje:
Matcha ceremonialna z pierwszego wiosennego zbioru — jest to najbardziej premium wersja matchy. Ma najintensywniejszy zielony kolor, delikatnie słodki smak, bez posmaku goryczy. Najlepiej spożywać ją przygotowaną bez żadnych dodatków.
Matcha tradycyjna jest najbardziej uniwersalnym rodzajem, będąc balansem pomiędzy proszkiem herbacianym bardzo wysokiej jakości, a wersją kulinarną. Pochodzi z liści z pierwszego i drugiego zbioru lub tylko drugiego zbioru. Jest polecana do napojów takich jak np. matcha latte. Również ma charakterystycznie zielony kolor i intensywny smak, z lekką nutą goryczy.
Matcha kulinarna wytwarzana jest z liści z trzeciego zbioru i ma najsilniej odczuwalną gorycz. Idealnie nadaje się jako dodatek do różnego rodzaju deserów i wypieków, stąd też jej nazwa.
Jakie są zalety picia matchy?
Oprócz tego, że matcha zachwyca wielu swoim smakiem i uniwersalnością, bo można z niej w końcu przygotować wiele różnorodnych napoi, jest ceniona również za swoje prozdrowotne właściwości. Matcha bogata jest w wiele cennych składników odżywczych, wspierających zdrowie na wielu poziomach. Zawiera ogromną ilość antyoksydantów, czyli przeciwutleniaczy, związków chemicznych, które chronią komórki. Matcha ma aż 137 razy więcej katechin (silnych antyoksydantów) niż zwykła zielona herbata! Do tego jest doskonałym źródłem L-teaniny, aminokwasu, który wywołuje tzw. stan czujnego odprężenia, uspokaja, ale jednocześnie poprawia koncentrację. Ponadto wspomniany wcześniej, produkowany w większych ilościach przez sposób uprawy chlorofil posiada właściwości detoksykacyjne. Matcha dostarcza również organizmowi sporo witamin, takich jak witamina A, C, E, K, witaminy z grupy B oraz minerałów niezbędnych człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania — potas, magnez, wapń. To wszystko sprawia, że herbata ta wzmacnia układ odpornościowy, wspiera odchudzanie, redukuje stres i poprawia funkcjonowanie mózgu.
W jaki sposób przygotować idealną matchę z mlekiem — matcha latte?
Tradycyjną matchę bez dodatków przygotowuje się za pomocą dedykowanych bambusowych narzędzi — specjalnie wyprofilowanej łyżeczki oraz chasena (pędzla do matchy), którym ubija się proszek z gorącą (lecz nie wrzącą!) wodą. Celem jest uzyskanie jedwabistej konsystencji bez grudek, wówczas herbata gotowa jest do spożycia.
By zrobić matcha latte, również konieczne jest odpowiednie przygotowanie samej herbaty, w sposób podobny do opisanego powyżej. Przeprowadzimy Was przez ten przepis krok po kroku!
Potrzebujemy:
- dobrej jakości matchy (ceremonialnej lub tradycyjnej)
- wody
- mleka (krowiego lub roślinnego)
- miseczki do matchy i bambusowych narzędzi lub ręcznego spieniacza do mleka
Przygotowanie:
- Do miseczki wsyp 3 gramy herbacianego proszku i zalej go 60 ml wody o temperaturze około 80°C. Odpowiednia temperatura wody jest bardzo istotna, ponieważ w wyższej matcha traci swoje drogocenne właściwości. Użyj bambusowego pędzla lub spieniacza do mleka, by energicznie mieszać roztwór, aż powstanie jednolita, gładka konsystencja bez grudek. W tym czasie powinna pojawić się także delikatna piana.
- Podgrzej około 200 ml mleka, nie doprowadzając go do wrzenia. Po podgrzaniu lekko spień mleko, jeśli lubisz je w takiej formie.
- Do naczynia z mlekiem (szklanki bądź kubka) przelej wcześniej przygotowaną matchę. Na tym etapie możesz również dodać ulubiony słodzik — najlepiej w formie syropu (miód, syrop ryżowy, syrop klonowy itp.).
- Dla lepszego wizualnego efektu możesz dodatkowo posypać napój sypką matchą. Gotowe!
W jaki inny sposób można jeszcze pić matchę?
Jak wspomnieliśmy, matcha jest bardzo wszechstronna. Oprócz matcha latte oraz tradycyjnej formy spożywania istnieje wiele wariacji i przepisów na jej temat. W tym sezonie bardzo popularna jest strawberry matcha latte, czyli matcha latte z dodatkiem musu truskawkowego. Do tego można spotkać, szczególnie w specjalizujących się w matchy kawiarniach, wersję z musem z innych owoców, różnego rodzaju syropami, ubitą śmietaną, z sokiem pomarańczowym, tonikiem i wiele, wiele innych.
Podsumowując, matcha zachwyciła szeroką publikę koneserów herbaty nie tylko swoją unikatowością, wyjątkowym kolorem, charakterystycznym smakiem, ale także właściwościami prozdrowotnymi. Ma więc duże grono fanów także wśród miłośników zdrowego i świadomego odżywiania. Warto nauczyć się przygotowywać tę herbatę samodzielnie w domu i wprowadzić ją do swojej codziennej diety.